Almanya’da Müslüman düşmanlığı arttı

Verilere nazaran haziran ayının sonuna kadar ülkedeki Müslümanlara ve mescitlere karşı 258 hata işlenirken, akınlarda 17 kişinin yaralandığı belirtildi. Bu sayının evvelki yıl birebir aralıkta Müslümanlara yönelik işlenen 142 cürüm olayının neredeyse iki katı olması dikkat çekti. Müslümanlara ve ibadethanelere yönelik işlenen hataların büyük çoğunluğunun çok sağcı motiflerle düzenlendiği kaydedildi.

‘BÖYLE DEVAM EDEMEZ’

Federal Meclis Lider Yardımcısı Pau, kelam konusu hücumların ülkede yükselen çok sağ eğilimin bir sonucu olduğunu belirterek, toplumdaki Müslümanların kendilerini daha fazla tehdit altında hissetmeye başladıklarını belirtti. Pau, “Sağdan gelen kışkırtma ve muhafazakâr kesitteki İslam aykırısı sloganların giderek olağanlaşması sonucunda maalesef sağcıların hareketlerinin yasallaştığını hissetmeleri, şaşırtan değil” diye konuştu.

Son olarak Hannover’deki bir cami hücumlara maruz kalmıştı. Mescide mayıs ayında molotof kokteylli akın düzenlenmiş, temmuz ayında ise gamalı haç çizili bir tehdit mektubu gönderilmişti. Mektupta kundaklama olayına atıfta bulunulanarak, “Bu başlangıç, yine geleceğiz” denilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir