AKP’li belediyeden hamle… İtfaiyenin yeri satışa çıktı…

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Resmi Gazeteye verdiği ilanla, Atakum Kurupelit Yat Limanı’nda bulunan 9053 ada 6 parseli satışa çıkardı. 4 ve 5 parsellerin 29 Mayıs 2023 tarihli tevhit edilerek oluşturulan 6 nolu parsel 3 bin 421 metrekare büyüklüğünde ve deniz kıyısında bulunuyor. Bir müddet evvel yapılan imar planı değişikliği ile Belediye hizmet alanı olarak kullanılan arazi, 3 kat yapılaşmalı “Turizm Tesis Alanı’na(Otel Alanı)” alınmıştı. Satış ilanına nazaran ihale 28 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak. Belediye kelam konusu arazi için 171 milyon 73 bin 500 TL muhammen satış bedeli belirledi. İhalenin süreksiz teminat bedeli ise 5 milyon 132 bin 205 TL.

Satışa çıkarılan parseli de kapsayan, yat limanı ve etrafı ile ilgili yapılan plan değişikliği, Mimarlar Odası ve CHP tarafından dava konusu edilmiş ve Mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

“BU BİR RANT PROJESİDİR”

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nden kelam konusu arazi için geçen ay satış kararı alınması üzerine, CHP’li Meclis üyesi Hasan İpek, basına yansıyan şu açıklamayı yapmıştı:

“Daha evvel açtığımız iki başka davada yürütmeyi durdurma kararları verilmişti. Mülk sahiplerinin açtığı davalar da var. Yargı kararlarına karşın satışını meclise getiriyorlar. Mahkemenin kararlarını etkisiz hale getirmeye çalışıyorlar. Meclisten satmak için yetki istiyorlar. Burası akşamları vatandaşlarımızın gezdiği, spor yaptığı bir yer. Bu bir rant projesidir ve herkesin reaksiyon göstermesi gerekiyor.”

İKİNCİ SATIŞ TEKKEKÖY’DE

Samsun Büyükşehir Belediyesi ayrıyeten Tekkeköy’de bulunan 1738 ada 17 parseli de satışa çıkardı. Arazi için 52 milyon 301 bin 520 TL muhammen bedel belirleyen Belediye, satış ihalesini Kurupelit Yat Limanı’ndaki arazi ile birlikte yapacak. Tekkeköy’deki arazi 17 bin 434 metrekare büyüklüğünde ve imarı depolama alanı olarak belirlenmiş durumda.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir