AKP’den ‘Yeni Konut Finansman Programı’na ilişkin kanun teklifi

TBMM Başkanlığı’na sunulan kanun teklifine nazaran; vatandaşların kullanacakları konut finansmanlarında birinci 3 yıl boyunca gelirlerinin belli bir seviyesinde taksit ödemesi yapabilmelerini sağlamak emeliyle geri ödenmesi şartıyla Hazine tarafından katkı sunulması ve yüklenici tarafından da geri ödemesiz katkı sunulması öngörüldü. Program kapsamında faiz oranı, kar hissesi, vade, finansman fiyatı, hane gelirine ait sınırlamalar üzere özelliklerin belirlenebilmesi için de cumhurbaşkanına yetki verilmesi planlandı.

Program kapsamındaki Hazine katkısından faydalanmak istemeyen vatandaşlara da ayrıyeten bankalarca esnek ödeme planı sunulabilmesi emeliyle düzenleme yapılıyor. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gerçek bireylerin konut finansmanı taksit ödemelerini kolaylaştırmak emeliyle bankalar tarafından sağlanan konut finansmanı taksitlerine katkı sağlanmasına yönelik olarak cumhurbaşkanı tarafından belirlenecek bir kamu bankası aracılığıyla bankalara nakit kaynak aktarılacak. Kaynak transferi için Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinde mevcut ya da yeni açılacak tertiplere ödenek eklemeye Hazine ve Maliye Bakanı yetkili olacak.

Konut finansmanları 31 Aralık 2023 tarihine kadar kullandırılabilecek. Cumhurbaşkanı, süreyi 31 Aralık 2024 tarihine kadar uzatmaya yetkili olacak. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir