WHO ve ILO iş yerlerinde ruh sağlığı sorunları için yeni önlemler çağrısı yaptı

Dünya Sıhhat Örgütü (WHO) ve Milletlerarası Çalışma Örgütü (ILO), çalışan nüfusun akıl sıhhati korkuları konusunda somut adımlar atılması davetinde bulundu.

Depresyon ve tasa bozuklukları nedeniyle 12 milyar iş gününün kaybedildiği ve küresel iktisada yaklaşık 1 trilyon dolara mal olduğu iddia ediliyor. Bu meseleye değinen iki yayın, WHO işte akıl sıhhati rehberi ile WHO ve ILO’nun bu husustaki siyaset evrakı yayımlandı.

WHO’nun rehberinde, ağır iş yükü, olumsuz davranışlar ve iş yerlerinde gerilim yaratan öbür faktörlerle gayret için atılması tavsiye edilen adımlar yer aldı.

WHO birinci kere, müdürlerin gerilimli iş ortamlarını tedbire ve gerilim altındaki çalışanlarla ilgilenmekte kapasitelerini artırmaları için eğitimler yapılması tavsiyesi verdi.

Haziran 2022’de yayımlanan WHO’nun akıl sıhhati raporunda 2019’da bir milyar kişinin, çalışma yaşındaki yetişkinlerin de yüzde 15’inin bir ruhsal problemle yaşadığı belirtildi.

İş yerleri, ayrımcılık ve eşitsizlik de dahil akıl sıhhatini olumsuz etkileyen toplumsal problemleri artırabiliyor. “Mobbing” diye de bilinen zorbalık ve ruhsal şiddet, iş yerlerinde ruhsal sıhhate olumsuz tesir eden esas şikayetlerden biri. Lakin iş yerlerinde ruhsal sıhhatini konuşmak ve açığa vurmak global seviyede hâlâ bir tabu.

Rehberde, ruhsal sıkıntıları bulunan çalışanların gereksinimlerini karşılamak için daha uygun yollar bulunması, işe ve fiyatlı istihdama dönüşlerini destekleyen ve ağır ruhsal sıkıntılar yaşayanlar için müdahaleler teklif edilmesi öneriliyor. Rehberde, sıhhat, insani ve acil durum çalışanlarının korunması için müdahale davetinde da bulunuluyor.

WHO Genel Sekreteri Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, “İşin ruh sıhhatimiz üzerindeki bozucu tesirine odaklanma vakti. Bireyin refahı harekete geçmek için gereğince güzel bir neden ancak ruh sıhhati bozukluğunun kişinin performansı ve üretkenliği üzerinde yıkıcı tesirleri de olabilir. Bu yeni rehber iş yerlerinde olumsuz durumları ve kültürleri önlemeye ve çok muhtaçlık duyulan çalışanların ruh sıhhatinin korunmasına ve takviye verilmesine yardımcı olabilir” dedi.

WHO/ILO siyaset evrakında ise, kamu ve özel kesimde hükümetler, çalışanlar, patronlar ve bunların temsil örgütleri için uygulama stratejileri açıklanıyor.

Covid ile d?epresyon ve anksiyetede yüzde 25 artış

ILO Genel Sekreteri Guy Ryder da “İnsanlar ömrünün büyük bir kısmını iş yerlerinde harcadıkları için inançlı ve sağlıklı bir çalışma ortamı kritik kıymette. İş yerlerinde ruh sıhhati manasında bir tedbire kültürü inşa etmek, damgalanma ve toplumsal dışlanmayı önlemek için çalışma ortamını yine şekillendirmek ve ruh sıhhati sıkıntıları olan çalışanların korunması ve desteklenmesi için yatırım yapmalıyız” dedi.

Ancak WHO’nun Ruh Sıhhati Atlası’na nazaran ülkelerin yalnızca yüzde 35’i iş yerlerinde ruh sıhhatini geliştirmek ve problemleri önlemek ismine birer programa sahip.

Covid-19 sıhhati dünya genelinde dert bozukluğu ve depresyon hadiselerinde yüzde 25’lik bir artışı tetikledi ve ruh sıhhati manasındaki kaynakların global seviyedeki azlığını gözler önüne serdi. 2020’de hükümetler sıhhat bütçesinin yalnızca yüzde 2’sini ruh sıhhatine harcadı ve bu oran orta gelir seviyesindeki ülkelerde yüzde 1’in altına indi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir