Son Dakika: Bakan Soylu tek tek sıraladı! İşte Düzce’deki depremzedelere yapılacak yardımlar

İçişleri Bakanı Soylu ve Etraf Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanı Murat Kurum Düzce Valiliği’nde yapılan uyum toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu, açıklamasında yaralı sayısı hakkında bilgi verirken, zelzelede maddi ziyana uğramış olan vatandaşlara yapılacak yardımlar hakkında bilgi verdi.

Bakan Soylu’nun açıklamaları şöyle:

“Depremde 93 vatandaşımız yaralandı, 6 kişinin tedavisi sürüyor. Gerekli temasları tetkikleri ve değerlendirmeleri yaptık. Atacağımız adımları belirlemeye çalıştık. Bu çerçeve içerisinde afete müdahale için toplam 3 bin 748 işçi bu zelzelede vazife aldılar ve hala almaya devam ediyor. 19 bölgede çadır alanları oluşturduk. Vatandaşlarımızı buralarda ve kapalı spor salonlarında konuk ediliyor. Şu ana kadar 20 bine yakın battaniye, 600’e yakın ısıtıcı dağıtıldı.”

“AFAD BAŞKANLIĞIMIZ 16 MİLYON ÖDENEK GÖNDERDİ”

3 bin 450 hasar tespit talebinin 818’inin hasar tespiti yapıldı. Yarın da bir bu kadar daha tespit edilmiş olacak. Bilhassa sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Aile Bakanlığımız 1 milyon, Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı 10 milyon, AFAD Başkanlığımız 16 milyon ödenek gönderdi. Burada vatandaşımız yalnız bırakmayacağız.

“90 BİN LİRA EŞYA, 30 BİN LİRA TAŞINMA YARDIMI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ”

“Ağır hasarlı konutlarımız var. Şayet eşyasını alamayacak durumdaysa 90 bin liraya kadar eşya yardımı sağlayacağız. Birebir vakit da 30 bin lira kira ve taşınma yardımı gerçekleştireceğiz. Ağır hasarlı konutlarda kiracılar varsa 15 bin lira taşınma yardımı sağlayacağız. Eşya hasarlarının da tazmini için de 5 bin liraya kadar karşılanmış olacak. Çatı hasarlarıyla ilgili de 5 bin lirada 15 bin liraya kadar karşılayacağız. Esnaflarımızı da yalnız bırakmayacağız. Öteki afetlerde de yaptığımız üzere onların da ziyanları ile ilgili de adımları gerçekleştirmiş olacağız.”

Bakan Kurum’un açıklamalarının ayrıntıları şu formda:

“Vatandaşımız ne muhtaçlığı varsa yerinde tespit edip çözmek için çalışmalarımız sürdürüyoruz. Hasar gören tüm mahallerimizde ağır hasarlı binalarımızda gittik tespitlerimizi yaptık. Bir taraftan süreksiz barınma ve besin gereksinimleri giderilirken bir taraftan da hasar tespiti çalışmaları başlattık. Alanda 600’ü aşkın hasar tespit çalışması yürüten arkadaşımız var. Riskli gördüğümüz binalarda gerekli her türlü tespit yapılıyor. Bize gelen taleplerin büyük bir kısmını hallettik.”

“71 BİNA AĞIR HASARLI OLARAK TESPİT EDİLDİ”

“Toplamda 4 bin 316 binada hasar tespit çalışmalarımız yapıldı. Gölyaka’da 2 Merkez’de 4 olmak üzere 6 binamızı acil yıkılacak olarak belirledik. Cumayeri’nde 7 bina, 9 bağımsız kısım, Kilimli’de 5 bina 9 bağımsız kısım, Gölyaka’da 23 bina 42 bağımsız kısım, Gümüşova’da 9 bina 16 bağımsız kısım, merkezde 21 bina 31 bağımsız kısım olmak üzere Düzce genelinde acil yıkılacak ve ağır hasarlı 71 bina ve 134 bağımsız kısım tespit edildi.”

NELER YAŞANMIŞTI?

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 23 Kasım saat 4.08 sıralarında şiddetli bir sarsıntı meydana geldi. AFAD sarsıntının şiddetini 5.9 olarak açıklarken, şiddetli sarsıntı İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya üzere birçok vilayetten de hissedildi.

93 KİŞİ YARALANDI

6.8 kilometre derinlikte gerçekleşen zelzele, birçok vilayette şiddetini gösterdi. Bilhassa İstanbul ve Kocaeli’de zelzelesi hisseden vatandaşlar kendilerini sokağa attı. Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, sarsıntıya ait son durumu paylaşarak 68 yaralının olduğunu aktardı. Koca, “Toplam 93 yaralımız var. Bu yaralıların 26’sı hastanede yatış yapılarak takip ediliyor. Ağır yaralımız dışında öteki vatandaşlarımızın genel durumları âlâ, rastgele bir önemli meseleleri yok.” bilgisini paylaştı. Düzce Çay Mahallesi’nde oturan 63 yaşındaki Sevim Çengel’in, yaşanan zelzelenin akabinde panik ve endişeye kapıldığı ve geçirdiği kalp krizi sonucu ömrünü yitirdiği öğrenildi.

“CUMA GÜNÜ DE OKULLARI TATİL YAPTIK”

Düzce Valisi Cevdet Atay vilayet genelinde eğitim öğretime 24 Kasım 2022 tarihinde 1 gün orta verildiğini açıklamasının akabinde 25 Kasım 2022 tarihinde de okulların tatil olduğunu açıkladı. Vali Atay toplumsal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili öğrenciler okullarımı cuma günü de tatil yaptık. Pazartesi günü okullarımızda görüşmek üzere” biçiminde paylaşım yaptı. Böylelikle 24-25 Kasım 2022 günleri Düzce’de vilayet genelinde tüm okullarda eğitime orta verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir