‘Rusya’yı sakın hafife almayın’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek’in akabinde Balkan tipinin ikinci durağı Sırbistan’a evvelki akşam saatlerinde geldi. Belgrad Nikola Tesla Havalimanı’nda Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç tarafından karşılanan Erdoğan, temaslarına dün başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belgrad’da bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç tarafından resmi merasimle karşılandı.

Kimlikle seyahat

İkili mutabakatların imzalanmasından sonra düzenlenen ortak basın toplantısında Erdoğan, “Sırbistan’la harika seviyedeki ilgilerimiz her geçen gün gelişiyor. Kimlikle seyahat konusunda az evvel imzalanan protokol, münasebetlerimizi yeni bir düzeye çıkaracaktır. Hakikaten bu yıl prestijiyle Sırbistan’dan ülkemize 300 bin turist geldi. Bu demektir ki bu kimlikle başladığı andan itibaren hem sayı yükselecek, sayının yükselmesiyle kalmayacak iş adamlarımız karşılıklı olarak yapacakları seyahatleri çok daha çarçabuk gerçekleştirecektir” dedi.

Hedef 5 milyar dolar

Sırbistan-Türkiye ekonomik alakalarının de gelişmeye devam ettiğini tabir eden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Ekonomik ve ticari bağlantılarımız işbirliğimizin adeta dinamosu niteliğini taşıyor. Ticaret hacmimiz, istikrarlı artış eğilimini salgın şartlarına karşın sürdürdü. Geçtiğimiz sene yüzde 33’ün üzerinde bir artışla 2 milyar dolarlık düzeye yaklaştık. Ortak maksadımız olan 5 milyar dolara ulaşmak için de tıpkı kararlılıkla çalışmaya devam edeceğimize inanıyorum.”

TİKA’dan 350 proje

Erdoğan, TİKA’nın da Sırbistan’da 2022 sonuna kadar 350 proje gerçekleştireceğini kaydetti. Erdoğan, “Yapımı tamamlanan Yeni Pazar-Tutin devlet yolu da Sayın Vuçiç’in bu vizyoner yaklaşımının yapıtıdır. Ortak tarihi ve kültürel mirasımız, Bayraklı Camisi’nin onarımına en kısa müddette başlayacağız” dedi.

Kosova ve Sırbistan ortasında krize neden olan olaylara ait değerlendirmede de bulunan Erdoğan, “Sırbistan ile Kosova ortasında kimlik kartlarıyla hudut geçişleri konusunda uzlaşıya varılmış olmasından büyük memnuniyet duyuyoruz. Başta plaka sorunu olmak üzere başka sıkıntılı konularda da en kısa müddette muahedeye varılmasını temenni ediyoruz. Her daim meselelerin diyalog yoluyla çözülmesini içtenlikle destekledik, destekliyoruz” diye konuştu.

Hırvatistan’a gitti

Öte yandan Erdoğan, Sırbistan Boşnak Ulusal Azınlık Kurulu Lideri Jasmina Curi, Sırbistan Toplumsal Demokrat Partisi Lideri Rasım Ljajic, Sancak Demokratik Hareket Partisi (SDA) Genel Lideri Sulejman Ugljanin, Tutin Belediye Lideri Salih Hot ve Yeni Pazar Belediye Lideri Nihat Bıevac’i kabul etti. Erdoğan, daha sonra Sırbistan Cumhurbaşkanı

Vucic ile birlikte ülkenin en yüksek binası olan Belgrad Kulesi’ni ziyaret etti. Sırbistan ziyaretini tamamlayan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Hırvatistan’a geldi.

‘Yanlış yapıyorsunuz’

Erdoğan, ortak basın toplantısında sorular üzerine Ukrayna-Rusya savaşını ve Avrupa’nın Rusya’ya yönelik siyasetlerini da kıymetlendirdi. Erdoğan, şunları söyledi:

“Türkiye olarak Rusya-Ukrayna ortasında daima istikrar siyasetini güttük. Bundan sonra da tekrar istikrar siyasetini gütmeye devam edeceğiz. Çünkü şu anda Batı’nın takındığı tutumu hakikat bulmadığımı çok açık söyleyebilirim. Çünkü tahrik üzerine şurası siyaset güden bir Batı var. Bu türlü bir savaşı tahrik üzere yürütmeye uğraş ettiğiniz sürece oradan sonuç almak mümkün olmayacaktır. Bu savaşın kazananı yok fakat ben inanıyorum ki kaybedeni çok. Epey beşerler ölüyor. İşin nakdî boyutunu konuşmaya gerek yok.

Ukrayna’ya silahlar gönderildiği söyleniyor. Ne kadar hurda varsa bu hurdaları Ukrayna’ya gönderiyorlar. Rusya bu işin galibidir ya da Ukrayna bu işin galibidir diyemem. Şu ana kadar bizim güttüğümüz siyaset sanki bir an evvel Rusya-Ukrayna ortasında bu savaş biter mi, bitmez mi? Biz bunun uğraşı içerisindeyiz. Görünen o ki çok kısa vakitte biteceğe benzemiyor.
Rusya’yı hafife alanlara söylüyorum; yanlış yapıyorsunuz. Rusya hafife alınacak bir ülke değil. Ne oldu? Rusya şu anda doğalgazı kesti, fiyatlar bir anda Avrupa’da yükseldi. artık herkes kara kara düşünüyor kışı nasıl atlatacağız. Bunları daha evvelce düşünmediniz. Rusya, herkes ona saldırınca o da elindeki imkanlarını, silahlarını kullanacaktır. Olay bu kadar kolay.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir