Ruby dayağından ‘Balat Çetesi’ çıktı… O kadın da gözaltında

İstanbul Ortaköy’de 8 Eylül gecesi yaşanan olay, gündeme oturmuştu. Mesut Baraj, arkadaşlarının doğum günü kutlaması için gittiği ‘Ruby’ isimli yerin müdafaalarıyla tartışmış ve çıkan arbedede bayılana kadar dövülmüştü.

Birkaç gün sonra da Mesut Baraj’ın adamları olduğu sav edilen bir küme yerin önündeki muhafazalara silahla saldırdı. Bu olayla ilgili başlatılan soruşturmada iki taraftan toplam 9 kişi gözaltına alındı, 5 kişi tutuklandı.

Olayda ağır bir formda darp edilen Mesut Baraj şikâyetçi olmadı. Hatta ortadan kayboldu. Baraj evvelki gün yapılan operasyonla birçok adamıyla birlikte gözaltına alındı. Baraj, Balat’ta bilhassa gayrimüslimlerin mesken ve yerlerine tehdit ve baskıyla el koymakla suçlanıyor. Soruşturma belgesinde Baraj’ın suçlandığı 20’ye yakın olay var. Ortaköy’deki yerin müdafaalarına yönelik intikam saldırısı da bu olaylardan birisi.

YENİ TAARRUZ HAZIRLIĞI

Önceki gün yapılan operasyonda Mesut Baraj ve adamlarıyla birlikte Beşiktaş’ta çatışma halinde oldukları kümeden da birtakım bireyler gözaltına alındı. O şahıslar ortasında yerin müdafaaları olduğu anlaşıldı. Hürriyet’ten Musa Kesler’in ulaştığı ayrıntılara nazaran iki küme ortasında 8 Ekim’de başlayan hasımlık gergin bir biçimde devam ediyordu. İki taraf da uzlaşmaya yanaşmadığı için de yeni bir silahlı atak için de hazırlık yapılıyordu. Balat’taki cürüm faaliyetlerinden ötürü “şüpheli” pozisyonunda olan Baraj, Ortaköy’deki dayaktan ötürü da “mağdur” pozisyondaydı. Ağır bir halde darp edilmesine karşın Baraj’ın neden şikâyetçi olmadığı da merak konusuydu.

YÖNETMEN VURULMUŞTU

Yönetmen Enes Kaya 30 Temmuz 2021’de Balat’ta silahlı taarruza uğramış ve yaralanmıştı. Mesut Baraj bu taarruzun da azmettiricisi olarak soruşturulmuş lakin kanıt yetersizliğinden ‘takipsizlik’ kararı verilmişti. Kaya’yı vuran Recep Çetin’e ‘silahlı yaralama’ hatasından dava açılmıştı. Baraj’ın Enes Kaya’nın vurulması olayında “Tanımıyorum” dediği Recep Çetin Ortaköy’deki yerin muhafazalarına yapılan hücumdan sonra tutuklanmıştı. Tabirinde “Balat’ı terk edip gideceksin” diye tehdit edildiğini söyleyen Enes Kaya’nın vurulmasına ait davanın duruşması bugün İstanbul Adliyesi’nde görülecek. Enes Kaya bu duruşmadan sonra olayla ilgili açıklama yapacaklarını söyledi.

O BAYAN DA GÖZALTINDA

Mesut Baraj’ın Ortaköy’de darp edildiği olayda imajlara yansıyan bir de bayan vardı. Mesut Baraj’ı darp eden müdafaaları engellemeye çalışıyordu. Hürriyet’in ulaştığı ayrıntılara nazaran o bayan İnci Cennet Eroğlu. Aslında hemşire/paramedik olan Eroğlu bir müddet sonra kendi hoşluk ve estetik merkezini kurdu. Bu süreçte tanıştığı Mesut Baraj ile de arkadaş oldu. Artık çete operasyonunda gözaltında. Mesut Baraj ve çetesi Ortaköy’deki olay yaşandığında esasen teknik takip altındaydı. Balat’taki faaliyetleri takip ediliyor, baskı ve tehditlere maruz kalan mağdurların şikâyetleriyle başlatılan soruşturmanın operasyona dönüşmesi için uygun vakit bekleniyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir