Merkez Bankası Başkanı konuştu herkes Berat Albayrak’ı hatırladı

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, enflasyonla ilgili Şubat ayının bu aydan daha düzgün olacağını söyleyerek Hazine ve Maliye Eski Bakanı Berat Albayrak’ın kelamlarını hatırlattı.

“Yıl sonunu çok daha uygun bir noktada kapatacağız” diyen Kavcıoğlu, “Ocak sonu ve şubat ayında, enflasyonu yükselten sebepler geride kalacak” tabirleriyle Albayrak’ın, “Mart Şubattan daha düzgün olacak” kelamlarını anımsattı.

Merkez Bankası Lideri Şahap Kavcıoğlu, katıldığı bir canlı yayında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kavcıoğlu’nun konuşmasından satır başları şu halde:

Enflasyon bizim de dünyanın da en değerli problemlerinin başında geliyor. Enflasyonu artıran tüm etkenlerin artık sona erdiğini düşünüyorum. Enflasyon artık gerilemeye başladı. Enflasyondaki gerilemeyi daha fazla göreceğiz. Süreçte uyguladığımız siyasetlerde bizim bütünleşik siyaset çerçevemiz bu noktaya bizi getirdi. Sürdürülebilir fiyat istikrarı da oluşturuldu. Faiz, kur siyaseti, rezerv siyaseti üzere birçok siyaset enflasyonu daha da gerilemeye sebep olacak.

“LİRAYI EN KIYMETLİ MERKEZE OTURTTUK”

Liralaşmayı en değerli merkeze oturttuk. Döviz Kuru spekülasyonunu liralaşma stratejimizle sona erdiriyoruz. Sürdürülebilir fiyat istikrarını inşallah sağlamış olacağız. Baz tesiri geçen yılki kur ataklarından sonra oluşan bir maliyet. Savaşın da tesiriyle yüksek Enflasyon vardı. Yıl sonunu çok daha güzel bir noktada kapatacağız. Ocak sonu ve şubat ayında, enflasyonu yükselten sebepler geride kalacak.

Temmuzdan sonra finansman maliyetlerinde çok kıymetli bir düşüş var. Üretim yapan firmaların finansman maliyetlerinde 15 puana yakın düşüş var. KOBİ’lerde 20-25’lere kadar dayanıyor. Uyguladığımız siyasetlerin sonucunu görmeye başlıyoruz. Hiçbir vakit arz ezası yaşamadık. Rezervlerimizin güçlü olması da bunda tesirli bir konu.

“ÜLKELERİN POTANSİYELLERİNİ KIYMETLENDİRMEK LAZIM”

Ülkelerin potansiyellerini pahalandırmak lazım. Geçmiş devirlerde yüksek faizlerle enflasyonu düşürdüğümüz vakit cari açıklar verdik. Tıpkı şeyleri yaparak farklı sonuç almak mümkün değil. Türkiye’nin üretim potansiyelini sürdürmesi için birinci olarak finansman maliyetlerini düşürmek lazım. Türkiye İktisat Modeli; yatırım, istihdam, üretim, ihracat… Biz bunu uyguluyoruz. Yalnızca portföylerle gelen parayla faizi artırmaktan öteki dermanınız kalmıyor.

TÜRKİYE İKTİSAT MODELİ

Türkiye İktisat Modeli ideolojisini gerçekleştirme sebebi, cari fazla sağlamak. Artık faiz artırarak değil, kalıcı ve sürdürülebilir fiyat istikrarını oluşturmak için cari fazla vermek gerekiyor. Türkiye’nin üretim potansiyelinin sürdürülebilir olması için kaynak bulunması lazım. Ne vakit Türkiye önünü görmeye başlasa döviz kuru daima buna pürüz oldu. Türkiye İktisat Modeli, kendi kaynağını yaratan bir sisteme döndü.

“BANKALARLA GÖRÜŞTÜK”

Kredilerin istediğimiz alanlara son devirde istediğimiz üzere gitmediğini gördük. Bankalarla bu durumları görüştük. Haziran ve temmuz ayında önlemleri uygulamaya başladık. Yatırım kredilerin hiçbir kısıtlama yok. KOBİ’lerde de birebir formda. Biz üretim yapan firmalara kredi konusunda kolaylık sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir