MEB’ten tarım ve tohumculuk sektörüyle iş birliği

ANKARA (İGFA) – Millî Eğitim Bakanlığı ile Türkiye Tohumcular Birliği ve tohum üreticileri alt birliği; nitelikli iş gücü ile dal beklentilerine yanıt veren, ulusal ve milletlerarası bilgi, maharet ve yetkinliklere sahip meslek elemanları yetiştirmek üzere mesleksel ve teknik eğitim faaliyetleri gerçekleştirilmesi maksadıyla imzalanan “Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü”nde yer alan konuları görüşmek üzere buluştu.

Protokolün etraflıca masaya yatırıldığı görüşmeye Ulusal Eğitim Bakan Yardımcısı Sadri Şensoy, Mesleksel ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Nazan Şener, Türkiye Tohumcular Birliği İdare Heyeti Lideri Savaş Akcan, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği İdare Heyeti Lideri Hacı Ömer Güler, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği İdare Şurası Üyesi Nihat Dolaş ile başka temsil ve yöneticiler katıldı.

Buluşmada, Ağustos 2022’de imzalanan kelam konusu protokol çerçevesinde gelinen evreler değerlendirildi. Toplantıda konuşan Bakan Yardımcısı Şensoy, okullarda yerli tohum ile eğitimlerin gerçekleştirildiğini belirterek “Kalifiye tarım ve tohumculuk eğitimi için müfredat güncellemesi yapılacak. Birlikte müfredatta son gelişmelere nazaran güncelleme de yapılabilir.” diye konuştu.

Türkiye Tohumcular Birliği İdare Heyeti Lideri Savaş Akcan da Türk tohumculuğunda ihracat bilgilerinin ithalat datalarını geçtiğine vurgu yaparak dalın Türkiye’de hayli güçlü bir duruma geldiğini söz etti.

Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği İdare Heyeti Lideri Hacı Ömer Güler de Uygulamalı Eğitim Merkezleri ile ilgili iş birliği çalışmalarının artması için her türlü dayanağı vermeye hazır olduklarını lisana getirerek, “Tarım ve Orman Bakanlığı ile sürdürdüğümüz çalışmalar Ulusal Eğitim Bakanlığımızın dayanaklarıyla daha da faal olacaktır. Hem 65 bin üyemize hem de öğrencilerinize en stratejik eser olan tohum ve yetiştiriciliği konusunda en güzel eğitim hizmetini sunmak için hazırız.” dedi.

Öte yandan belirlenen 25 vilayetteki 26 okulda, bölgesel açıdan ziraî ve bitkisel özelliklere uygun eğitimlerin verileceği, alanda da öğrenci ve velilerle birlikte uygulamaların yapılacağı bildirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir