Kuzey Kore lideri, Putin’in doğum gününü kutladı

Devlet medyasına nazaran, Kuzey Kore önderi Kim Jong Un, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin‘in 70’inci doğum gününü kutlamak üzere bugün gönderdiği iletide, ülkesi ile Rusya ortasındaki iş birliğinin “daha evvel hiç olmadığı kadar güçlendiğini” söyledi.

Resmi Kore Merkez Haber Ajansı’na (KCNA) nazaran Kim bildirisinde, “bölgesel barış ve istikrarı savunmak ve milletlerarası adaleti yerine getirmek” için verilen uğraş sayesinde güçlenen karşılıklı dayanak ve iş birliğinden “memnuniyet duyduğunu” söyledi.

KCNA, Kuzey Koreli başkanın, “Bugün Rusya, haysiyetini ve temel çıkarlarını ABD ve onun vasal güçlerinin meydan okumalarına ve tehditlerine karşı muteber bir formda savunmaktadır. Sizin seçkin liderliğiniz ve güçlü iradeniz olmadan bu türlü bir gerçeklik düşünülemez” dediğini aktardı.

Kuzey Koreli önder bildirisini, “Size sağlıklı ve huzurlu bir sene ve Rusya’nın refahı için sorumlu çalışmalarınızda büyük muvaffakiyetler diliyorum” diyerek bitirdi.

Daha evvel de mektuplaştılar

Kuzey Kore salı günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’nın işgal altındaki dört bölgesini ilhak etmesini desteklediğini belirtmişti. Putin de daha öncesinde

Kim Jong Un’a yazdığı bir mektupta, Rusya ve Kuzey Kore’nin “ikili yapan bağlantıları geliştirmesi gerektiğini” tabirlerini kullanmış, ikili münasebetlerin geliştirilmesinin Kore ve Kuzeydoğu Asya’da güvenlik ve istikrarı artırmaya yardımcı olacağını tabir etmişti.Kuzey Kore medyası, Kim Jong Un’un da Rus öndere iki ülke ortasındaki iş birliğinin büyümeye devam edeceği cevabını verdiğini aktarmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir