Fransa Fas’ı eledi, sokaklar karıştı: Faşistler Faslılara saldırıyor

Fransa’nın başşehri Paris başta olmak üzere birçok kentte, 2022 FIFA Dünya Kupası yarı final müsabakasında ulusal grubun Fas’ı 2-0 yenerek ismini finale yazdırması hasebiyle yapılan kutlamalar, çok sağcı kümelerin taşkınlıklarına sahne oldu.

Fransız basınındaki haberlere nazaran, polis, maçın akabinde Fas ve Fransız taraftarların toplandığı Paris’in en işlek caddesi Şanzelize’ye gitmeyi planlayan 40 kişilik silahlı sağcı kümesi başşehrin 17. bölgesinde gözaltına aldı. Paris ve yakın etrafında çıkan olaylarda 115 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Lyon kentinde Bellecour Meydanı’nda maç kutlamaları yapan taraftarlarla çok sağcı küme ortasında çıkan hengameye polis müdahale etti. Olaylarda 2’si çok sağcı 6 kişi gözaltına alındı.

‘Faşistler’

Fransız milletvekilli Antoine Leaument, Twitter’da yaptığı açıklamada, “Nice’te faşistler ırkçı kelamlar söyleyerek Faslı taraftarlara saldırıyor. Irkçılık suçtur” tabirini kullandı.

Bir öteki milletvekilli Thomas Portes da Twitter hesabından, Lyon, Birçok ve Montpellier kentlerinde çok sağcı kümelerin, Faslı taraftarlara karşı planlı hücumlar gerçekleştiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir