Fiyatlar Stok Takip Sistemi’yle izlenecek

Tüketicilerin şikayet ettiği hususlardan biri olan tarladan sofraya besin tedarik sistemindeki fiyat değişimleri Stok Takip Sistemi’yle izlenecek. Türkiye’nin yerli imkanlarla geliştireceği Stok Takip Sistemi sayesinde başta besin ve tarım eserleri olmak üzere fırsatçılığa geçit verilmeyecek. Bu kapsamda izlenen eserlerin takibi sayesinde haksız kar elde eden fırsatçılara da gerekli yaptırımlar uygulanabilecek.

HER ESERE BAŞKA KOD

Hazine ve Maliye Bakanlığı Risk Tahlili Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde şekillenmeye başlayan sistem, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü ile yapılacak paydaşlıklar ile daha üst düzeylere taşınacak. Yapılacak paydaşlıklar ile eserler kalem kalem kodlanacak. Sınıflama kodunun mali vesikalarda kullanılması zaruriliği ile kelam konusu eserin ömür seyrinin izlenmesi de sağlanabilecek. Ayrıyeten her esere verilen etiketler sayesinde de eserlerin nereden geldiğini, fiyatlarının ne olduğunu, stoğunun ne kadar kaldığını, satıcısının ve aracısının kim olduğunu vatandaş şeffaf bir formda görebilecek. Bu dataların tamamı tek bir sistemde toplanarak bir data tabanı da oluşturulacak. Sistem gerekli teknik altyapının oluşturulmasının akabinde en kısa müddette devreye girecek.

YENİ SİSTEMLE İSRAFA SON

Sistemin birinci amacı tüketicinin eser ve hizmete yanlışsız fiyata ulaşması. Tüketici aldığı mal ve hizmette rastgele bir fiyat sapması ya da kalitesizlik tespit ederse şikayette bulunabilecek. Stok Takip Sistemi devlet elinde bulunan eserler de dahil olmak üzere tüm üreticilerin stoklarını tek bir sistemde göstererek arz talep dengesizliklerinin de önlenmesini sağlayacak.

Girilen datalar ile birkaç yılın akabinde hangi esere talep ne kadar sistem öğrenecek, bu sayede Türkiye’nin muhtaçlığı olanı kadar ülkede bırakılacak. Kalan kısmı ise ihraç edilecek ya da üretilmeyecek. Sistem ayrıyeten ilerleyen safhalarda Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Gelir Yönetimi Başkanlığı ile de ortak çalışarak eserler ve fiyatlarındaki istikrarı ortaya çıkaracak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir