Deprem yarıkları ortaya çıktı

Düzce Merkeze bağlı Yayakbaşı köyünde yaklaşık 173 dönümlük merada yer alan göletin etrafında zelzele sonrası toprak kırılmaları meydana geldi.

Bölgeye gelen sarsıntı uzmanları kırılmalar üzerinde inceleme yaptı.

Merkeze bağlı Köprübaşı Ömerefendi köyünde bulunan Adige Kültür Konutu’nda de hasar oluştu.

Hasar alan bacanın düşmesi sonucu Kültür Konutu’nun bir odasının tavanında yıkım meydana geldi.

Adige Kültür Konutu Derneği İdare Şurası Lideri Erdal Özmeç, AA muhabirine, binanın 7 yıl evvel faaliyete başladığını anlattı.

Bacanın düşmesi sonucu tavanda yıkım meydana geldiğini aktaran Özmeç, “12 Kasım sarsıntısı tekrar yaşanmış oldu. Şiddetli sarsıntıydı, yıkımı ve ağır hasarı çok olmasa da tesiri derin oldu.” dedi.

Özmeç, sarsıntı sırasında uyuduğunu lisana getirerek, “1999 zelzelesinde ağustos ve kasım sarsıntısı üst üste olmuştu. Üzerine de bu olunca konut halkını konuta sokamıyoruz. Zelzele sonrası bilhassa de zelzeleye güçlü dediğimiz sistemle yapılan konutlarımıza bile giremedik. Merkezde yaşayan çocuklarımız var, onları çağırdık, yine geniş aile olduk.” diye konuştu.

Arazilerde kırılmalar oluştuğuna dikkati çeken Özmeç, “Deprem tekrar kendini hissettirdi. Geçen 23 yıla karşın nasıl ben unutmadıysam, şu nesilde bir ömür uzunluğu unutmaz. İzi çok büyük. Değerli olan zelzeleye hazır olabilmek.” ifadelerini kullandı.

Özmeç, 12 Kasım 1999’daki sarsıntıdan sonra Düzce’nin inşaat tekniklerinin biraz daha yeterli olduğunu test etmiş olduklarını vurgulayarak, “Bu bahiste rahatız lakin yeniden de duvar patlakları, küçük tefek çatlaklar var. Onlar ürpertici, ne kadar sağlam yapsak da.” dedi.

Kültür Konutu’ndaki hasardan ötürü üzgün olduklarını lisana getiren Özmeç, tarihi eşyaları sergiledikleri odada hasarın bulunduğunu kaydetti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir