Çeçen lider Kadirov, 18 yaşından küçük üç oğlunu Rusya için savaşmak üzere Ukrayna’ya göndereceğini öne sürdü

T24 Dış Haberler

Rusya’nın federal bölgelerinden Çeçenistan’ın Putin’e yakınlığıyla bilinen başkanı Ramazan Kadirov, ergenlik çağındaki çocuklarını Ukrayna’da Rusya’nın işgal teşebbüslerine dayanak vermek için cepheye göndereceğini açıkladı.

Kadirov, Telegram üzerinden yaptığı açıklamada oğulları 14 yaşındaki Adam, 15 yaşındaki Eli ve 16 yaşındaki Akhmat için, “Onların gerçek bir savaşta kendilerini kanıtlamalarının vakti geldi ve ben onların isteğinden memnunum” yazdı. 

“Yakın vakitte cepheye gidecekler ve temas sınırının en kuvvetli yerlerinde yer alacaklar” diyen Kadirov, açıklamasının “Özel operasyonda sevdiklerinin yer almadığını söyleyenlere yönelik olduğunu” belirtti.

Oğullarının çok küçük yaştan bu yana çatışmaya hazırlandığını tez eden Çeçen başkan, “Şaka yapmıyorum” dedi.

Kadirov geçen günlerde, “Liman mağlubiyetinin akabinde Rusya düşük kapasiteli nükleer silah kullanmayı düşünmeli” demişti. 

Kadirov 24 Şubat’tan bu yana Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini en yüksek sesle destekleyen isimlerden biri olsa da, Putin’in yakın etrafında Rus ordusunun başarısızlıklarını da en açık formda eleştiren yetkililerden oldu. Ukrayna’daki Rus güçleri ortasında çok sayıda Çeçen asker de yer alıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir