Bursa’da metro seferleri yeniden başladı

Kentte dün sabah saatlerinde başlayan ve orta ara tesirini artıran lodos nedeniyle Yıldırım ilçesi Erikli Mahallesi Ankara Yolu Caddesi’ndeki bir binanın çatısı uçtu.

Uçan çatı metro sınırındaki güç tellerine ziyan verirken, çatıdan kopan modüller nedeniyle yol bir müddet trafiğe kapatıldı.

İhbar üzerine bölgeye itfaiye, belediye ve polis grupları sevk edildi. Çatı, itfaiye takımlarınca kesilerek kaldırıldı.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamada, gece saatlerinde lodosun suratının vakit zaman 75 kilometreyi aştığı belirtildi.

Yıldırım ilçesindeki bir binanın çatısının büyük gürültüyle savrulup evvel yola, akabinde metro çizgisinin üzerine düştüğü aktarılan açıklamada, şu tabirlere yer verildi:

“Olay sırasında yoldan bir otomobil geçmemesi ve metro seferlerinin de yapılmıyor olması sayesinde muhtemel bir facianın önüne geçirilirken, hatta güç sağlayan 4 direk devrildi ve sınır güçsüz kaldı. Çizgideki güç kesintisini merkezi sistemden gören Burulaş (Bursa Ulaşım Toplu Taşım İşletmeciliği AŞ) grupları çabucak bölgeye hareket etti. Çatının bir kesiminin da yolda olması yüzünden, polis yolu trafiğe kapadı. Polis, itfaiye ve büyükşehir takımlarının çalışmalarının akabinde yol kısa müddette trafiğe açılırken, metro sınırı üzerindeki çatı modülleri da kaldırıldı.

Metro çizgisinin Arabayatağı-Kestel ortasındaki kısmının güçsüz kalmasının yanında olay nedeniyle sinyalizasyon sistemi de çöktü. Bu yüzden sabah seferlere başlanamazken, vatandaşların ulaşımda bir sorun yaşamaması için ek otobüs seferleri devreye alındı. Arabayatağı ve Kestel ortasında ulaşım karşılıklı otobüs seferleri ile kesintisiz bir formda sağlandı. Vatandaşların ulaşımda sorun yaşamaması için Burulaş tarafından sınır üzerinde 150 kişilik bir takımla olayın yaşandığı birinci andan itibaren hummalı bir çalışma başlatıldı. Enkaz kaldırma, kopan sınırların yenilenmesi ve sinyalizasyon sisteminin yine devreye alınması için 13 saat boyunca kesintisiz çalışan gruplar, Arabayatağı-Kestel sınırını yine seferlere açtı.”

Odatv.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir