Bakan Soylu’dan Levent Göktaş açıklaması: İadesi konusunda iki yöntem var

Bakan Soylu, sel felaketinin yaşandığı Pakistan’daki temasları sırasında gazetecilerden gelen soru üzerine, Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu suikastının zanlılarından firari emekli albay Mustafa Levent Göktaş’ın, Bulgaristan’ın Svilengrad kentinde yakalanmasına ait açıklamasında şunları kaydetti;

“Öncelikle Türkiye’ye şunu söylemem lazım. Biz Interpol’de İcra Konseyi Üyesi olduktan sonra, yani Türkiye İcra Konseyi Üyesi olduktan sonra kırmızı bültenler ve Interpol takibi konusunda daha aktifleştiğimizi tabir etmek istiyorum. Türkiye’den kaçan kanun kaçakları konusunda da birçok yerde başarılı operasyon gerçekleştirdik. Örneğin şu anda Türkiye’de 4 yahut daha fazla cinayetin zanlısı olan Barış Boyun İtalya’da yakalandı.”

Bakan Soylu Binali Cangöz, Deniz Cangöz, Serkan Kurtuluş ve Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer’in Karadağ, Arjantin ve Arnavutluk’ta yakaladığına dikkat çekerek “Türkiye yalnızca içeride değil dışarıda da takibi gerçekleştiriyor. Kimse bunun kolay olduğunu zannetmesin. Zira bunlar ülkeden ülkeye geçiyorlar ve arkadaşlarımız bütün ülkelerde istihbarat ağlarıyla ve Ulusal İstihbarat Teşkilatı’yla bir arada bunu sağlamaya çalışıyor. Burada da şu oldu, yaklaşık 4 gün evvel Svilengrad’da bahsedilen kişi Levent Göktaş kaçak olarak Bulgar güvenlik güçleri tarafından yakalandı” dedi.

ÖNCE HÜR BIRAKILMIŞTI

Soylu, kendisinin şahsen iki sefer Bulgaristan İçişleri Bakanıyla görüştüğünü belirterek Bulgaristan Türkiye Büyükelçiliği’nin, Dışişleri Bakanlığı’nın, Interpol ünitesinin ve MİT’in görüşmelerde bulunduğunu vurguladı.

Göktaş’ın evvel yakalanıp sonra hür bırakıldığını belirten Soylu tekrar gözaltı için bastırdıklarını tabir ederek “Dün akşam itibariyle gözaltına alındı ve biometrik bilgileriyle bu kişinin bizim aradığımız kişi olduğu belirlendi. Lakin bundan evvel biz orada olduğunu öğrenince Interpol kırmızı bülten çıkardık. 24 saat içerisinde Bulgaristan makamlarına ve komşu ülkelerin makamlarına kırmızı bülteni iletmiş olduk. Artık bu sabah arkadaşlarımız görüşeceklerdi. İki türlü sistem var biliyorsunuz, bir deport idaresi vardır, deport edebilirler. İkincisi mahkeme süreci vardır. Biz iki sürecinde hangisini tercih edeceklerse ona nazaran biz bu iki sürece de talibiz” dedi.

Bakan Soylu tüm süreçleri, Arjantin, Karadağ, İtalya, Arnavutluk ve Bulgaristan’da takip ettiklerini tabir etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir