Avrupa’da başörtülü kadınların işe alımında çifte standart

Almanya ve Hollanda’da yapılan bir araştırma, başörtülü Müslüman bayanların iş başvurusu sonrası olumlu geri dönüş alma oranının, başka bayanlara nazaran yüzde 65 daha az olduğunu ortaya koydu.

European Sociological Review mecmuasında yayımlanan araştırma, Avrupa ülkelerinde başörtüsü takan Müslüman bayanlara yönelik iş gücü piyasasındaki derin ayrımcılığı gözler önüne serdi. Oxford Üniversitesi, Avrupa Göç ve Etnik Bağlar Araştırma Merkezi ile Alman Entegrasyon ve Göç Araştırmaları Merkezi’nin yürüttüğü çalışmada bayanlar, 7 farklı meslek kümesine yönlendirildi. En az dört yıllık deneyime sahip bayanların öz geçmişlerine (CV) başörtülü ve başörtüsüz fotoğrafları iliştirilerek iş sahiplerine gönderildi. Seçilen bayan adayların başörtülü ve açık fotoğraflı CV’leri, iki farklı iş ilanı olan yerlere yönlendirildi. Araştırmaya nazaran, yüklü olarak yüz yüze temas gerektiren işlerde başörtülü bayanlara geri dönüş, başkalarına göre 3 kat daha az gerçekleşti.

GÖZ NAZARAN GÖRE AYRIMCILIK

Müşteri teması yüksek meslek kümelerine yapılan iş müracaatlarında, Almanya’da geri dönüş yüzde 17,9 ve Hollanda’da yüzde 17,6 oldu. Müşteri teması düşük meslekler kümesinde ise geri dönüşler Almanya’da yüzde 49,2; Hollanda’da yüzde 34 formunda gerçekleşti. Bir öteki deyişle Hollanda’da, başı açık bir bayan fotoğrafı içeren iş müracaatlarının neredeyse yüzde 70’i, yüksek müşteri teması gerektiren işler için olumlu geri dönüş alırken, birebir işe kapalı fotoğrafla yapılan müracaatlarda olumlu geri dönüş oranı yüzde 35’te kaldı. Almanya’daki saha deneyi de benzeri sonuçlar ortaya koydu. Başı açık Müslüman bayanların yüzde 53’ü patronlardan olumlu geri dönüş alırken, kapalı bayanların yalnızca yüzde 25’i iş yerlerinden geri dönüş alabildi. Araştırmacılar, patronların erkekler tarafından giyilenler de dahil olmak üzere her türlü dini kıyafete karşı büyük ölçüde isteksizlik gösterdiğine dikkat çekti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir