Asgari ücret maratonu yarın başlıyor

Asgari Fiyat Tespit Kurulu 2023’te geçerli olacak fiyatın belirlenmesi için birinci resmi toplantısını yarın gerçekleştirecek. Kurul iştirakçileri üçüncü toplantı prestijiyle oy birliği ile taban fiyatın belirlemeyi hedeflediklerini belirtirken ikinci toplantısı 14 Aralık’ta yapılacak. Üçüncü toplantıda, yani en geç yılın son haftasında 2023 yılında gerçekleşecek taban fiyatın netleşmesi bekleniyor.

Asgari fiyatı, yasa gereği personel, patron ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 bireyden oluşan Minimum Fiyat Tespit Kurulu belirliyor. Komite, yeni minimum fiyatı belirleme çalışmaları kapsamında teamül üzerine aralık ayında dört kere toplanıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komite, en az 10 üyenin iştirakiyle toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde liderin bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

İşveren tarafını Türkiye Patron Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), emekçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye Personel Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) hükümeti ise Çalışma Bakanı Vedat Bilgin temsil ediyor.

Türk-İş’in talebi 7 bin 785, DİSK’inki 13 bin 200 lira

Türk-İş Lideri Ergün Atalay, taban fiyatta kırmızı çizgilerinin 7 bin 785 TL olduğunu söyledi. Şimdi öbür iştirakçiler bir sayı telafuz etmedi lakin piyasalar Hazine’nin 2023 için vazgeçeceği geliri ve İşsizlik ve Sigorta Fonu’nun muhtemel katkısını anlamak için müzakere sürecini izleyecekler. Patron cephesinde de somut sayı lisana getirilmemekle birlikte “enflasyon+10 puan” üzere bir orana sıcak bakılıyor. DİSK Lideri Arzu Çerkezoğlu çalışanların da büyümeden hisse almaları gerektiğine dikkat çekerek, 2023 yılı için minimum fiyatın net 13 bin 200 lira olması gerektiğini söyledi.

Öte yandan, Türk-İş bilgilerine nazaran, dört kişilik bir ailenin aylık besin harcamalarını kapsayan açlık sonu ekimde 7 bin 425 TL iken, kasımda 7 bin 786 TL’ye çıktı. Açlık hududu böylelikle, mevcut taban fiyatın 2 bin 286 TL üzerine çıkmış oldu. Kira, fatura, eğitim, giysi, ulaşım üzere tüm masraflarını kapsayan yoksulluk sonu ise ekimde 24 bin 185 TL iken kasımda 25 bin 365 TL’ye yükseldi. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti ise 9 bin 705 TL’den 10 bin 170 TL.

İşverene toplam maliyeti 7 bin 603 lira

Asgari fiyat, bir personel için aylık brüt 6 bin 471 lira, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 5 bin 500 lira 35 kuruş olarak uygulanıyor. Minimum fiyatın patrona toplam maliyeti, bir personel için 7 bin 603 lira 43 kuruş. Bunun 6 bin 471 lirası brüt minimum fiyat, 1.003 lira 1 kuruşunu toplumsal güvenlik primi, 129 lira 42 kuruşunu patron işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir