Akıllarınca Türkiye’ye gözdağı veriyorlar! Yunanistan, sınırımızın yanı başında roket attı

Yunanistan‘ın silahsız olması gereken Ege Adaları’ndaki provokasyonları devam ediyor. Daha evvel ABD imali zırhlı araçları adalara konuşlandırarak ve ABD ile tank atışları yaparak akıllarınca Türkiye’ye gözdağı vermeye çalışmışlardı. Yunanistan bu sefer de Ege Denizi’ndeki öteki adalar üzere, memleketler arası antlaşmalar uyarınca gayrı askeri statüde ve silahsız olması gereken Rodos Adası’nda çok namlulu roketatar (ÇNRA) sistemleriyle tatbikat düzenledi.

40 KM MENZİLLİ ROKETLERİ TEST ETTİLER

1991’de Batı ve Doğu Almanya birleştikten sonra, Doğu Almanya’nın Varşova Paktı imali silah stoklarını satın alan Yunanistan, 160 adet RM-70 ÇNRA sistemi almıştı. Çekoslovakya üretimi RM-70 ÇNRA sistemlerinin menzili, mühimmat olarak 122mm çapındaki roketler kullanıyor. Olağan menzili 20 kilometre olarak biliniyor. Lakin Yunan ordusunun Kolossus-22 ismini verdiği tatbikatta, çağdaş üretim, 40 kilometre menzilli 80 adet roket test edildi. Bu roketlerin menzili, Marmaris’in batı kıyılarını kapsıyor.

TÜRKİYE’NİN ROKETATARLARI DAHA ÜSTÜN

Türkiye’nin yerli ve ulusal üretim T-122 Sakarya ve TRG-300 Kasırga ÇNRA sistemleri, özellikleri bakımından Yunan ordusundaki RM-70’lerden üstün. 122mm çapında roket kullanan Sakarya ÇNRA, gayesini 40 kilometreye kadar neredeyse kusur hissesi olmadan vurabiliyor.

RG-300 KASIRGA MAKSADINI 120 KM’YE KADAR TAM İSABET VURUYOR

RG-300 Kasırga ÇNRA ise, 300mm çapında büyük roketler kullanıyor, 120 kilometreye kadar amacını tam isabet vurabiliyor. TRG-300 Kasırga, güdümlü füze ateşleyebiliyor ve tıpkı ABD’nin meşhur HIMARS sistemi üzere, uzun menzilden stratejik maksatları nokta atışı imha edebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir