30 kamu binasında yüzde 50 enerji tasarrufu

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dünya Bankası kredisiyle Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı dayanağı ile yürütülen, ‘Kamu Binalarında Güç Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’de hayata geçirildi. Kamu binalarında güç kullanımını azaltmayı amaçlayan proje birinci olarak pilot vilayetler Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 kamu binasında uygulandı. Proje kapsamında bina dış cephe güzelleştirmesiyle; dış cephe, çatı yalıtımları, pencere ve kapı değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek güneş gücü ile sıcak su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve aydınlatma ekipmanları güç verimliliği istikametinden iyileştirilirken, yenilenebilir güç uygulamalarından olan güneş panelleri, güneş güçlü su ısıtması, jeotermal ısı pompaları da dahil edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DA UYGULANDI

Enerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 güç tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir güç üretiminin ön planda tutulduğu kamu binalarında, güç tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan güneş gücü santralleriyle de 3 bin 50 kilovat şurası güç elektrik üretimi gerçekleşti. Kamuda birinci güç performans mukavelesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Anadolu Lisesinde yüzde 70 güç tasarrufu sağlanırken, projeye dahil olan Tarım ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan elektrik gücünün bir kısmı binadan karşılandı. Ayrıyeten açık otopark üstüne kurulan güneş gücü santrali sayesinde 400 kilovat elektrik üretimi gerçekleşti.

PROJE YAYGINLAŞTIRILACAK

Öte yandan bakanlık, bu süreçte okul, hastane, idari binalar, adliyeler ve üniversite yerleşkelerini içeren 700 kamu binasında güç etütleri yaparak elde edilecek tasarruf düzeylerini tespit etti. 2022 yılı içinde güç etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’de yer alan üniversite yerleşkesi, hastane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan toplam 120 kamu binasının güç verimliliği yenilemelerine yönelik inşaat ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin, Osmaniye ve İstanbul’da toplam 84 binanın ise güç etüt ve proje ihale çalışmaları 2022 yılı sonunda tamamlanacak ve inşaat ihale ilanlarına çıkılacak.

HEDEFE ULAŞILDI

Kamu binalarında güç tasarrufuna ait 16 Ağustos 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile kamu binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzde 15 güç tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden maksada ulaşılarak kamu binalarında asgarî yüzde 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.

Kamu binalarında yapılacak güç verimliliği uygulamalarıyla yıllık güç tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının kullanım ömrü boyunca hedeflenen güç ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların kullanım ömrü boyunca güç tasarrufları sonucunda ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği ön görülüyor. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir